Alkio rekryilmoitus

Talous- ja hallintopäällikön toimi

Alkio-opisto on valtakunnallinen Suomen laajimmin avoimia yliopisto-ja amk-opintoja tarjoava kansanopisto. Jyväskylän Korpilahdella sijaitsevalla kampuksella opiskelee 250 opiston ja 120 Humanistisen ammattikorkea-koulun opiskelijaa. Tarjoamme myös juhla-, kokous- ja majoituspalveluja. Opistolla ahkeroi 34 työntekijää ja kymmeniä tuntiopettajia. Opiston omistamien maa-alueiden pinta-ala on 6,6 ha ja kiinteistöjä on hoidettavana 5 500 k-m².

Pitkäaikaisen työntekijämme siirtyessä eläkkeelle haemme toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen talous- ja hallintopäällikköä 1.11.2017 alkaen.

Talous- ja hallintopäällikön vastuulla ovat yhdistyksen talouden suunnittelu, hoito, seuranta ja raportointi. Talous- ja hallintopäällikkö osallistuu henkilöstöhallinnon suunnitteluun ja kehittämiseen, yhdistyksen strategiseen suunnitteluun ja johtamiseen toimien toimisto-, kiinteistö- ja ravintolapalveluiden esimiehenä.

Pääasialliset tehtävät

 • Yhdistyksen taloushallinnosta ja sen kehittämisestä vastaaminen
 • Toiminnan budjetointi, talousseuranta ja raportointi kannatusyhdistyksen hallitukselle
 • Verotus, varainhoito, vakuutukset, hankinnat, kilpailutukset ja sopimusten valmistelu
 • Johtoryhmän jäsenenä toimiminen

Edellytämme

 • Soveltuvaa koulutusta
 • Vahvaa talous- ja henkilöstöhallinnon osaamista ja kokemusta
 • Aikaisempaa esimieskokemusta
 • Kokemusta kiinteistöjen ylläpidon vastuista
 • Kokemusta projekti- tai hankehallinnosta
 • Erinomaisia yhteistyö- ja vuorovaikutustaitoja
 • Hyvää laajojen kokonaisuuksien hallintaa

Arvostamme

 • Valtionosuusjärjestelmän tuntemusta ja aiempaa kokemusta
 • Työehtosopimusosaamista
 • Korkeakoulututkintoa

Tarjoamme

 • Monipuolisen ja vastuullisen työn
 • Hyvinvoivan ja kotoisan työyhteisön
 • Mahdollisuuden kehittää yhdistyksen toimintaa

Lisätiedot ja hakuohjeet

Lisätietoja tehtävästä antavat rehtori Jaana Laitila, p. 040 7143 448 ja talouspäällikkö Ritva Mutila, p. 040 7143 451.

 • Puhelinaika tiedusteluille 18.4. klo 14–16 ja 19.4. klo 12–14.
 • Haastattelut pidetään 8.5.2017 ja valinnassa käytetään soveltuvuuden arviointia.

Työsuhteen ehdot ja palkkaus määräytyvät soveltuvin osin yksityisen opetusalan työehtosopimuksen mukaan. Voit esittää myös oman palkkatoivomuksesi. Koeaika on 6 kuukautta. Valitun on ennen toimen vastaanottamista esitettävä hyväksyttävä lääkärintodistus terveydentilastaan. Hakemus ja CV suosittelijoineen on toimitettava 1.5.2017 mennessä sähköisesti Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Hakemukset käsitellään luottamuksellisesti.

Alkio-opiston kannatusyhdistys ry.