Lukuvuosi 2017-18 aluillaan! Ensimmäisinä päivinä uuteen porukkaan ja Korpilahteen tutustumisessa avusti LT-linjan järjestämä Korpilahti-äksöni.
Oman linjan porukalla vietettiin syksyn ensimmäistä saunailtaa opiston rantasaunalla, Päijänteen äärellä.
Syyskuussa kierrettiin Haukankierros ja vallattiin Haukkavuori - hirvikärpäsiä pelkäämättä!
Kestävän kehityksen viikolla kaikki linjat ideoivat yhteistä toimintaa koko opistolle. KK laulatti porukkaa välitunnilla ja leikitti lapsuuden perinneleikkejä opiskelun vastapainoksi.
Marraskuussa liikuttiin opiston käytävillä Movember-hengessä.
KK ja MAKOVA vastasivat opiston itsenäisyyspäivän tanssiaisten järjestelyistä teemalla "Suomi 100 ja Alkio-opisto 70".
Ja olihan ne onnistuneet juhlat!
Pekka Haavisto ehti pysähtyä presidentinvaalikampanjansa aikana opistollakin.
Paneelikeskustelun jälkeen jutuille pääsivät myös KK:n opiskelijat.
Huhtikuussa suunnattiin neljäksi päiväksi keväiseen Berliiniin linjamatkalle. Ensimmäisen illan sateen jälkeen aurinko helli koko loppumatkan. Perinteisten turistikohteiden lisäksi vierailtiin Suomen Saksan-instituutissa ja Volkshochschule Berlin Mittessä.
Lukuvuoden viimeisinä viikkoina urakoitiin opintosuorituksia ja valintakoelukemisia, mutta vastapainoksi käytiin myös haravointi- ja herkuttelutalkoissa Riikka-open luona ja tietysti pidettiin viimeinen saunailta opiston rantasaunalla.
Voi apua, mitkä haikeat jäähyväiset aurinkoisena kevätjuhlapäivänä... It was not a goodbye, but a "see you soon"!